Milli Məclisin Sədri Sahiba Qafarova G20 Spikerlər Sammiti çərçivəsində Avstraliya Senatının Prezidenti ilə görüşüb
Milli Məclisin Sədri Sahiba Qafarova Cənubi Afrika Respublikasının Keyptaun şəhərində keçirilən XI G20 Spikerlər Sammiti çərçivəsində Avstraliya Senatının Prezidenti Sue Lines ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Avstraliya parlamentləri arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər qarşılıqlı səfərlərin, parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyəti və beynəlxalq parlament platformaları çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Söhbət zamanı parlament diplomatiyasının dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında oynadığı mühüm rol qeyd olunub, qanunverici orqanlar arasında dialoqun möhkəmləndirilməsinin ikitərəfli əlaqələrin dərinləşdirilməsinə töhfə verdiyi bildirilib.
Görüş çərçivəsində, həmçinin G20 platforması daxilində parlamentlərin qlobal çağırışların müzakirəsində rolu, dayanıqlı inkişaf, beynəlxalq əməkdaşlıq və çoxtərəfli dialoqun təşviqi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər bu cür təmasların gələcəkdə də davam etdirilməsinin Azərbaycan ilə Avstraliya arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyinə əminlik ifadə ediblər.

Speaker of the Milli Majlis meets with President of the Australian Senate on the margins of the G20 Speakers’ Summit
The Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Sahiba Gafarova, held a meeting with the President of the Australian Senate, Sue Lines, on the margins of the 11th G20 Speakers’ Summit held in Cape Town, South Africa.
During the meeting, the sides held a comprehensive exchange of views on the current state and future prospects of cooperation between the parliaments of Azerbaijan and Australia. The importance of reciprocal visits, the activities of parliamentary friendship groups, and enhanced cooperation within international parliamentary platforms was underscored.
The role of parliamentary diplomacy in promoting interstate relations was highlighted, with both sides noting that closer dialogue between legislative bodies contributes to the deepening of bilateral ties and mutual understanding.
The discussion also covered the role of parliaments within the G20 framework in addressing global challenges, as well as issues related to sustainable development, international cooperation, and the promotion of multilateral dialogue.
Both sides expressed confidence that continued contacts of this nature would further strengthen inter-parliamentary cooperation between Azerbaijan and Australia.