Azərbaycan Qlobal İqlim Fəaliyyətini Gücləndirmək üçün COP Sədrləri Troykasına Qoşuldu
Beynəlxalq iqlim səyləri üçün əhəmiyyətli bir inkişaf olaraq, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasına dair Tərəflərin 28-ci Konfransı (COP28) Dubayda keçirilərkən COP Sədrləri Troykasının yaradıldığını elan edib. Bu çığır açan təşəbbüs, hazırkı COP28 Sədrliyi (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) ilə Azərbaycan (COP29) və Braziliyanın (COP30) gələn Sədrlikləri arasında strateji tərəfdaşlıq qurur.
Troykanın yaradılması ardıcıl COP Sədrlikləri arasında əməkdaşlığı yaxşılaşdırmaq və daha böyük davamlılığı təmin etmək məqsədi daşıyır. Bu əməkdaşlıq mexanizmi, qlobal iqlim fəaliyyətini sürətləndirmək və Paris Sazişində qoyulmuş iddialı '1.5°C Missiyası' hədəfinə çatmaq üçün dinamizmi qorumaq məqsədi ilə hazırlanmışdır.
Troyka hazırkı vaxtdan COP30-a qədər üç sədrliyin sıx əməkdaşlıq etməsi üçün mühüm bir platforma rolunu oynayacaq. Onların birgə səyləri Paris Sazişinin bütün sütunları üzrə ambisiyanın artırılmasına yönələcək, qlobal iqlim siyasətinin və tədbirlərinin BƏƏ-də əldə edilmiş "BƏƏ Konsensuu" olaraq adlandırılan razılaşma ilə effektiv şəkildə uyğunlaşdırılmasını təmin edəcək. Bu tərəfdaşlıq, Azərbaycanın qarşıdan gələn iqlim danışıqları və həyata keçirmə mərhələlərində əsas rol oynamağa hazır olduğunu vurğulayaraq, davamlı və əlaqələndirilmiş beynəlxalq səylər vasitəsilə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə ortaq öhdəliyi nümayiş etdirir.

Press release 04 March 2024
In a significant development for international climate efforts, the 28th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP28), held in Dubai, announced the launch of the COP Presidencies Troika. This groundbreaking initiative forms a strategic partnership between the current COP28 Presidency (United Arab Emirates) and the incoming Presidencies of Azerbaijan (COP29) and Brazil (COP30).
The establishment of the Troika aims to foster improved cooperation and ensure greater continuity between consecutive COP Presidencies. This collaborative mechanism is designed to accelerate global climate action and maintain momentum towards achieving the ambitious 'Mission 1.5°C' target set forth in the Paris Agreement.
The Troika will serve as a crucial platform, enabling the three presidencies to collaborate closely from now until COP30. Their collective efforts will focus on raising ambition across all pillars of the Paris Agreement, ensuring that global climate policies and actions are effectively realigned with the consensus reached in the UAE, often referred to as the "UAE Consensus." This partnership underscores a shared commitment to addressing climate change through sustained and coordinated international efforts, with Azerbaijan poised to play a pivotal role in the upcoming climate negotiations and implementation phases.