Mətbuat şərhi 16 avqust 2025
8 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidentinin və Ermənistan Respublikası Baş nazirinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in mətnini paraflayıblar.
Paraflanmış Sazişin ingilis dilində mətni ilə müvafiq keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür. Sazişin eyni dərəcədə autentik olan Azərbaycan dilinə qeyri-rəsmi tərcüməsi də ayrıca keçid vasitəsilə təqdim olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının və Ermənistan Respublikasının xarici işlər nazirləri ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə ünvanladıqları birgə müraciətdə ATƏT-in Minsk Prosesi və onunla əlaqəli strukturların; ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Minsk konfransının müzakirəsində olan münaqişə üzrə şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun; bağlanmasını təklif ediblər.
Qeyd olunan müraciətdən sonra, ATƏT Nazirlər Şurasının bağlanma ilə bağlı qərar layihəsi ATƏT iştirakçı dövlətləri arasında yayılıb və qərarın qəbul edilməsi üçün zəruri prosedurların dəstəklənməsi çağırışı edilib.

Press release 16 August 2025
On 8 August 2025, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, the President of the United States, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia initialled the text of the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.”
The initialled text of the Agreement in English is available via the relevant link. An unofficial translation into Azerbaijani, which is equally authentic, is also provided through a separate link.
In addition, the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia submitted a joint appeal to the Chairperson-in-Office of the OSCE concerning the closure of the OSCE Minsk Process and its related structures, including the Personal Representative of the Chairperson-in-Office on the conflict dealt with by the Minsk Conference and the High-Level Planning Group.
Following the submission of the joint appeal, a draft decision of the OSCE Ministerial Council on the closure of these structures was circulated among OSCE participating States, which were invited to support the necessary procedures for its adoption.