Mətbuat şərhi 10 noyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Zəfər Günü münasibətilə Avstraliya Federal Parlamentində Azərbaycan–Avstraliya Parlamentlərarası Dostluq Qrupu rəsmi olaraq yaradılıb. Qrupun təsis edilməsi iki ölkə arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı və siyasi dialoqun möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun həmsədrləri Avstraliya Nümayəndələr Palatasının üzvü, Səhiyyə, Yaşlılara Qayğı və Əlillik üzrə Daimi Komitənin sədri Mike Freelander (Leyboristlər Partiyası) və Birgə Ticarət və İnvestisiya üzrə Daimi Komitənin sədr müavini Rick Wilson (Liberal Partiya) seçiliblər.
Dostluq Qrupu Avstraliya Parlamentinin hər iki palatasını təmsil edən geniş tərkibə malikdir. Qrupun tərkibinə Avstraliya Senatının Prezidenti Sue Lines, Nümayəndələr Palatasının Spikeri Milton Dick, habelə digər nüfuzlu senatorlar və parlament üzvləri daxildir.
Qrupun əsas məqsədi Azərbaycan və Avstraliya parlamentləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi, qanunverici orqanlar səviyyəsində dialoqun gücləndirilməsi, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran siyasi, iqtisadi və humanitar məsələlər üzrə əməkdaşlığın təşviq edilməsidir.
Zəfər Günü münasibətilə Dostluq Qrupunun təsis edilməsi Azərbaycan xalqının milli birliyinin, suverenliyinin və beynəlxalq tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinin rəmzi əhəmiyyətini daşıyır və iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına yeni impuls verir.

Press release 10 November 2025
Azerbaijan–Australia Inter-Parliamentary Friendship Group established in the Australian Federal Parliament
On the occasion of Victory Day of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan–Australia Inter-Parliamentary Friendship Group was formally established in the Australian Federal Parliament. The establishment of the Group represents an important step toward strengthening parliamentary ties and enhancing political dialogue between the two countries.
The Friendship Group is co-chaired by Mike Freelander, Chair of the Standing Committee on Health, Aged Care and Disability (Australian Labor Party), and Rick Wilson, Deputy Chair of the Joint Standing Committee on Trade and Investment (Liberal Party), reflecting its bipartisan character.
The Group brings together senior parliamentary leaders from both chambers of the Australian Parliament, including the President of the Senate, Sue Lines, the Speaker of the House of Representatives, Milton Dick, as well as other distinguished senators and members of parliament.
The primary objective of the Friendship Group is to promote closer inter-parliamentary cooperation between Azerbaijan and Australia, facilitate dialogue at the legislative level, and support collaboration on political, economic, and humanitarian issues of mutual interest.
The establishment of the Group on Azerbaijan’s Victory Day carries symbolic significance, underscoring the values of national unity, sovereignty, and the importance of expanding international partnerships, while opening new opportunities for the further development of Azerbaijan–Australia relations.