Mətbuat şərhi 30 mart 2025
Müqəddəs Ramazan ayında Azərbaycan Respublikasının Avstraliyadakı Səfirliyi, birlik və həmrəylik ruhunda, səmimi bir iftar süfrəsi təşkil etməkdən böyük məmnuniyyət duydu.
Tədbir, Avstraliyanın qabaqcıl universitetlərində fəaliyyət göstərən dəyərli professor, elmlər doktorları, eləcə də Avstraliyanın müxtəlif təhsil müəssisələrində təhsil alan parlaq azərbaycanlı gənclərimizi bir araya gətirdi.
Bu xüsusi görüş, həmvətənlərimiz üçün xoş bir mühitdə əlaqə qurmaq, təcrübə mübadiləsi aparmaq və mənalı söhbətlər etmək üçün gözəl bir fürsət yaratdı. Səfirlik, Avstraliyadakı Azərbaycan diasporuna, xüsusilə də onun intellektual və gənc seqmentlərinə dəstək vermək öhdəliyini bir daha vurğuladı. Onların akademik və peşəkar fəaliyyətləri vasitəsilə ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi və Azərbaycanın xaricdəki imicinin təbliği baxımından həyati əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edildi.
Ramazan kimi mübarək zamanlarda keçirilən bu cür görüşlər, Azərbaycan icması daxilində birlik və qarşılıqlı dəstək bağlarını möhkəmləndirməyə, ortaq dəyərləri və milli kimliyi qeyd etməyə xidmət edir, eyni zamanda diaspor üzvlərimizin həm Azərbaycana, həm də yaşadıqları Avstraliya ölkəsinə verdiyi əhəmiyyətli töhfələri də yüksək qiymətləndirir.

Press release 30 March 2025
During the sacred month of Ramadan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Australia had the distinct pleasure of hosting a cordial Iftar dinner, fostering a warm and sincere atmosphere of unity and fellowship.
The event brought together a distinguished gathering of Azerbaijani academics, including valuable professors and doctors of science actively contributing to leading Australian universities, alongside bright Azerbaijani youth currently pursuing their education across various institutions in Australia.
This special gathering provided a wonderful opportunity for compatriots to connect, share experiences, and engage in meaningful conversations in a welcoming environment. The Embassy reiterated its commitment to supporting the Azerbaijani diaspora in Australia, particularly its intellectual and youth segments, recognizing their vital role in strengthening bilateral ties and promoting Azerbaijan's image abroad through their academic and professional pursuits.
Such gatherings during blessed times like Ramadan serve to reinforce the bonds of unity and mutual support within the Azerbaijani community, celebrating shared values and national identity, while also acknowledging the significant contributions of our diaspora members to both Azerbaijan and their host country, Australia.