Mətbuat şərhi 20 iyun 2025
20 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avstraliyanın xarici işlər naziri Penni Vonq arasında telefon danışığı baş tutub.
Danışıq zamanı İsrail ilə İran arasında mövcud qarşıdurma fonunda bölgədə yaranmış təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Avstraliya tərəfi ölkə vətəndaşlarının İran ərazisindən təxliyəsi ilə bağlı görülən tədbirlər barədə məlumat verib və bu prosesdə Azərbaycan tərəfindən göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Telefon danışığı zamanı, eyni zamanda, qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Telephone conversation between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Australia
On 20 June 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister for Foreign Affairs of Australia, Penny Wong.
The Ministers discussed the current security situation in the region in the context of the ongoing confrontation between Israel and Iran.
The Australian side provided information on measures being undertaken to evacuate Australian nationals from Iran and expressed appreciation for the support provided by Azerbaijan.
The conversation also included an exchange of views on bilateral issues of mutual interest, with both sides underscoring the importance of the consultation mechanism between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Australia.