Mətbuat şərhi 11 aprel 2025
Azərbaycan Avstraliyanın Aparıcı Bərpa Olunan Enerji Konfransında Yaşıl Enerji Əməkdaşlığını Gücləndirir
Sidney, Avstraliya – Smart Enerji Şurasının dəvəti ilə Azərbaycan Respublikasının Səfirliyinin nümayəndələri bu yaxınlarda Avstraliyanın Aparıcı Bərpa Olunan Enerji Konfransı 2025-də iştirak ediblər. Bu əhəmiyyətli tədbir, Azərbaycanın milli prioritetləri və COP29-a ev sahibliyi etməsi ilə güclü şəkildə uzlaşan yaşıl enerji sahəsində Avstraliyanın liderliyinə və qabaqcıl innovasiyalarına şahid olmaq üçün ilhamverici bir fürsət təmin edib.
Konfrans bərpa olunan enerji texnologiyalarındakı ən son yeniliklər, emissiyaların azaldılması üçün effektiv siyasətlər və təmiz sənaye sektorlarında inkişafın təşviqi strategiyaları üzrə müzakirələr üçün həyati bir platforma rolunu oynayıb. İştirakçılar Avstraliyanın enerji keçidinə proqressiv yanaşması, o cümlədən günəş, külək və inkişaf etməkdə olan yaşıl hidrogen təşəbbüsləri sahəsində geniş təcrübəsi barədə dəyərli məlumatlar əldə ediblər.
Öz “Yaşıl Vizyonuna” və bərpa olunan enerjinin genişləndirilməsi üzrə iddialı planlarına güclü sadiqliyi olan Azərbaycan, bu cür beynəlxalq mübadilələrdə böyük dəyər görür. Bakının COP29-a ev sahibliyi etməsi fonunda, qlobal tərəfdaşlıqların inkişaf etdirilməsi və bərpa olunan enerji inkişafında aparıcı ölkələrdən öyrənmək iddialı iqlim hədəflərinə çatmaq və dünya üzrə ədalətli enerji keçidini sürətləndirmək üçün kritik əhəmiyyət kəsb edir.
Bu aparıcı konfransda iştirak Avstraliya və Azərbaycan arasında bərpa olunan enerji sektorunda əməkdaşlığın artırılması üçün əhəmiyyətli potensialı vurğuladı. Buraya bilik mübadiləsi, texnoloji əməkdaşlıq və qarşılıqlı sərmayə imkanları da daxildir. Davamlı enerji gələcəyinə ortaq sadiqlik iki ölkə arasında artan əlaqələri və qlobal iqlim çağırışlarının həllində birgə səylərini möhkəmləndirir.

Press release 11 April 2025
Sydney, Australia – At the invitation of the Smart Energy Council, representatives from the Embassy of the Republic of Azerbaijan recently attended Australia’s Premier Renewable Energy Conference 2025. This significant event provided an inspiring opportunity to witness Australia’s leadership and cutting-edge innovations in green energy, a field that strongly aligns with Azerbaijan’s national priorities and its role as the host of COP29.
The conference served as a vital platform for discussions on the latest advancements in renewable energy technologies, effective policies for emissions reduction, and strategies for fostering growth in clean industry sectors. Participants gained valuable insights into Australia’s progressive approach to energy transition, including its extensive expertise in solar, wind, and emerging green hydrogen initiatives.
Azerbaijan, a nation with a strong commitment to its ‘Green Vision’ and ambitious plans for renewable energy expansion, finds immense value in such international exchanges. With Baku set to host COP29, fostering global partnerships and learning from leading nations in renewable energy development are crucial for achieving ambitious climate goals and accelerating a just energy transition worldwide.
The participation in this premier conference underscored the significant potential for enhanced collaboration between Australia and Azerbaijan in the renewable energy sector. This includes opportunities for knowledge transfer, technological cooperation, and mutual investment. This shared commitment to a sustainable energy future reinforces the growing ties between the two countries and their joint efforts in addressing pressing global climate challenges.