Avstraliyanın 48-ci Parlamentinin açılış mərasimində iştirak
Azərbaycan nümayəndə heyəti **Avstraliya Parlamenti**nin 48-ci çağırışının açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Parlamentin Spikeri Milton Dick, Avstraliyanın xarici işlər naziri Penni Vonq, eləcə də digər yüksək vəzifəli rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirilib.
Görüşlər zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Avstraliyanın siyasi həyatında mühüm mərhələ olan yeni parlament çağırışının fəaliyyətə başlaması münasibətilə səmimi təbriklər çatdırılıb.
Açılış mərasimi Avstraliyanın parlament ənənələrinə uyğun olaraq təşkil olunub və ölkənin demokratik institutlarının davamlı fəaliyyətinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib.

Participation in the opening ceremony of Australia’s 48th Parliament
The Azerbaijani delegation participated in the opening ceremony of the 48th convocation of the Parliament of Australia.
On the sidelines of the event, meetings were held with the Speaker of the Parliament, Milton Dick, the Minister for Foreign Affairs of Australia, Penny Wong, as well as other senior officials.
During the meetings, views were exchanged on issues of mutual interest, and sincere congratulations were conveyed on the occasion of the commencement of the newly elected Parliament’s work, marking an important milestone in Australia’s political life.
The opening ceremony was held in line with Australia’s parliamentary traditions and underscored the continued strength of the country’s democratic institutions.