Sidneydə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi möhtəşəm mədəni tədbirlə qeyd edilib
Sidney, Avstraliya – Dekabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi Avstraliyadakı Azərbaycan Assosiasiyaları ilə birgə Sidneydəki Castle Hill-də əlamətdar milli mədəni irs konserti təşkil edib. Bu tədbir Azərbaycanın Milli Lideri Heydər Əliyevin (10 may 1923 – 12 dekabr 2003) 100 illik yubileyi ilə bağlı ilboyu davam edən tədbirlər silsiləsinin əsas hissəsi idi.
Azərbaycan Assosiasiyalarının rəhbərləri, digər görkəmli icma xadimləri ilə birlikdə Castle Hill-dəki Pioneer Teatrında qonaqları səmimiyyətlə qarşılayıblar.
Proqram Avstraliya və Azərbaycanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb, bu da iki ölkə arasında möhkəm əlaqə və qarşılıqlı hörmətin simvolu olub. Daha sonra Azərbaycanın Avstraliyadakı missiyasının müvəqqəti işlər vəkili cənab Vaqif Cəfərov təsirli çıxış edib. O, Milli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycana verdiyi əvəzsiz töhfələri, xüsusilə Sovet İttifaqının dağılmasından sonra 1991-ci il avqustun 30-da müstəqilliyini elan etmiş ölkənin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsindəki həlledici rolunu vurğulayıb.
Tədbiri Türkiyənin baş konsulu cənab Əli Sevim və xanımı fəxri qonaq qismində şərəfləndiriblər. Digər hörmətli icma liderləri də iştirakçılar arasında olublar.
Axşamın mədəni zirvəsi məşhur Qarabağ Muğam Qrupunun valeh edici çıxışı olub. Muğam, Azərbaycanın yüksək dərəcədə mürəkkəb və hörmət edilən klassik sənət növü olub, klassik poeziyanı xüsusi yerli muğamlar əsasında incə musiqi bəstələri ilə qüsursuz şəkildə birləşdirir. Azərbaycan diasporunun nümayəndələri və dəvət olunmuş qonaqlardan ibarət coşğulu tamaşaçı teatrı dolduraraq, qrupla birlikdə alqışlayıb və mahnılar oxuyaraq bu unikal mədəni ifadəyə dərin rəğbət nümayiş etdiriblər.
Proqram yalnız Sidneydəki Azərbaycan diasporu üçün deyil, həm də daha geniş auditoriya üçün Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini və incəsənətini daha dərindən anlamaq və qiymətləndirmək üçün uğurlu bir tədbir olub. Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin bu tədbirdə qeyd edilməsi, həmçinin foto sərgisi, konsertin özü və "Qaliblər Həmişə Yaşayır" filminin xüsusi nümayişini əhatə edərək, anma təcrübəsini zənginləşdirib.

Press release 24 December 2023
On December 20, the Embassy of the Republic of Azerbaijan, in collaboration with Azerbaijani Associations in Australia, organized a significant national cultural heritage concert in Castle Hill, Sydney. This event was a key part of the year-long commemoration of the 100th birth anniversary of Azerbaijan’s National Leader Heydar Aliyev (May 10, 1923 – December 12, 2003).
Leaders of the Azerbaijani associations, alongside other prominent community figures, warmly welcomed guests to the Pioneer Theater in Castle Hill.
The program commenced with the rendition of the national anthems of Australia and Azerbaijan, symbolizing the strong bond and mutual respect between the two nations. His Excellency Mr. Vagif Jafarov, Chargé d’Affaires of the Azerbaijani Mission in Australia, then delivered a compelling speech. He highlighted the profound contributions of National Leader Heydar Aliyev to Azerbaijan, particularly his pivotal role in strengthening the nation's independence, proclaimed on August 30, 1991, following the dissolution of the Soviet Union.
The event was graced by the presence of His Excellency Mr. Ali Sevim, Consul General of Turkey, and his spouse, who attended as the Guests of Honor. Other distinguished community leaders were also among the attendees.
The cultural highlight of the evening was a captivating performance by the renowned Karabakh Mugham Group. Mugham, a highly complex and revered Azerbaijani classical art form, seamlessly blends classical poetry with intricate musical compositions based on specific local modes. The enthusiastic audience, comprising members of the Azerbaijani diaspora and invited guests, filled the theater, cheering and singing along with the group, demonstrating deep appreciation for this unique cultural expression.
The program proved to be a resounding success, not only for the Azerbaijani diaspora in Sydney but also for a broader audience, fostering a deeper understanding and appreciation of Azerbaijan's rich culture and arts. The celebration of Heydar Aliyev's 100th anniversary at this event also included a photo exhibition, the concert itself, and a special screening of the film "Winners Live Forever," enriching the commemorative experience.