COP29-un Təyinatlı Prezidenti Sidneydə Avstraliyanın İqlim Dəyişikliyi və Enerji Naziri ilə Görüşüb
Sidney, Avstraliya – Beynəlxalq iqlim əməkdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm bir addım olaraq, COP29-un təyinatlı Prezidenti Muxtar Babayev bu yaxınlarda Sidneydə Avstraliyanın İqlim Dəyişikliyi və Enerji Naziri, Hörmətli Kris Bouen ilə məhsuldar görüş keçirib.
Yüksək səviyyəli müzakirələr iqlim böhranının həlli istiqamətində ortaq prioritetləri əks etdirən qlobal iqlim fəaliyyətinin kritik sahələrinə yönəlib. Əsas mövzulara bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafının sürətləndirilməsi, emissiyaların azaldılması üçün effektiv strategiyaların tətbiqi və təmiz sənaye sektorlarında inkişafın təşviqi daxil idi. Hər iki tərəf iddialı iqlim siyasətlərini həyata keçirməyə və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün texnoloji yeniliklərdən istifadə etməyə sadiqliklərini vurğulayıblar.
Bu görüş, COP29-a ev sahibliyi edəcək Azərbaycan ilə qlobal enerji keçidində əhəmiyyətli oyunçu və iqlim fəaliyyətinə sadiq Avstraliya arasında artan tərəfdaşlığı əks etdirir. Müzakirələr həmçinin daha dayanıqlı və davamlı qlobal iqtisadiyyatın inkişafına yönəlmiş təşəbbüslər üzrə gələcək potensial əməkdaşlıqlar üçün zəmin yaradıb, Bakıda keçiriləcək vacib iqlim sammiti ərəfəsində birgə səyləri daha da möhkəmləndirib.

Press release 29 August 2024
Sydney, Australia – In a significant step towards strengthening international climate cooperation, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev recently held a productive meeting with the Australian Minister for Climate Change and Energy, the Hon. Chris Bowen MP, in Sydney.
The high-level discussion focused on critical areas of global climate action, reflecting shared priorities in addressing the climate crisis. Key topics included accelerating the development of renewable energy sources, implementing effective strategies for emissions reduction, and fostering growth in clean industry sectors. Both parties underscored their commitment to driving ambitious climate policies and leveraging technological advancements to achieve sustainable development goals.
This meeting highlights the growing partnership between Azerbaijan, as the incoming host of COP29, and Australia, a significant player in the global energy transition and a country committed to climate action. The discussions also laid the groundwork for potential future collaborations on initiatives aimed at fostering a more sustainable and resilient global economy, further solidifying the cooperative efforts ahead of the crucial climate summit in Baku.