COP29 Sədrliyi Beynəlxalq İştirakla Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platformasını İşə Salıb
Bakı, Azərbaycan – Qlobal iqlim fəaliyyətini və hesabatlılığı gücləndirmək istiqamətində əhəmiyyətli bir addım olaraq, COP29 Sədrliyi Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platformasını (BTP) rəsmi olaraq istifadəyə verib. Bu mühüm təşəbbüs ölkələr tərəfindən İkitərəfli Şəffaflıq Hesabatlarının (İŞH) hazırlanmasına və təqdim edilməsinə dəstək olmaq, habelə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası (BMTİÇM) çərçivəsində ümumi şəffaflıq gündəliyini inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Açılış tədbiri, beynəlxalq ictimaiyyətin möhkəm iqlim hesabatlılığına olan ortaq sadiqliyini vurğulayaraq, dünyanın müxtəlif yerlərindən hörmətli nümayəndələri bir araya gətirdi. Görkəmli çıxışçılar arasında Avstraliyanın BMTİÇM-dəki nümayəndə heyətinin rəhbəri Dr. Salli Boks da olub. Onun iştirakı Avstraliyanın beynəlxalq iqlim əməkdaşlığına və qlobal iqlim hədəflərinə çatmaqda şəffaf məlumatların əhəmiyyətinə olan sadiqliyini vurğuladı.
BTP, iqlim məlumatlarının ardıcıllığını, müqayisə edilə bilərliyini və tamlığını artırmaq, Paris Sazişinin hədəflərinə doğru irəliləyişin daha dəqiq qiymətləndirilməsini təmin etmək üçün həyati bir vasitə rolunu oynayacaq. Məlumat mübadiləsi və potensialın artırılması üçün ortaq bir platforma təmin etməklə, BTP inkişaf etməkdə olan ölkələrə hesabat öhdəliklərini effektiv şəkildə yerinə yetirməkdə kömək etməyi, çoxtərəfli iqlim proseslərində etibar və hesabatlılığı təşviq etməyi hədəfləyir.
Bu təşəbbüsün işə salınması, COP29-a ev sahibliyi edəcək Azərbaycanın şəffaf, inklüziv və effektiv bir iqlim sammitini təşviq etmək öhdəliyini gücləndirir. Bu, qlobal iqlim səylərinin etibarlı məlumatlara və ortaq anlaşmaya əsaslandığını təmin etməklə, hər kəs üçün daha dayanıqlı və davamlı gələcək qurmaq istiqamətində konkret bir addımdır.

Press release 04 September 2024
Baku, Azerbaijan – In a significant stride towards strengthening global climate action and accountability, the COP29 Presidency officially launched the Baku Global Climate Transparency Platform (BTP). This crucial initiative is designed to support the preparation and submission of Biennial Transparency Reports (BTRs) by countries and to advance the overall transparency agenda under the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).
The launch event gathered esteemed representatives from across the globe, underscoring the international community's shared commitment to robust climate reporting. Among the distinguished speakers was Dr. Sally Box, the head of the Australian delegation to the UNFCCC, who delivered a compelling address. Her participation highlighted Australia's dedication to international climate cooperation and the importance of transparent data in achieving global climate goals.
The BTP will serve as a vital tool to enhance the consistency, comparability, and completeness of climate data, enabling a more accurate assessment of progress towards the Paris Agreement targets. By providing a common platform for data sharing and capacity building, the BTP aims to empower developing countries to meet their reporting obligations effectively, fostering trust and accountability in multilateral climate processes.
This launch reinforces Azerbaijan's commitment as the incoming COP29 host to promoting a transparent, inclusive, and effective climate summit. It signifies a tangible step towards building a more resilient and sustainable future for all, by ensuring that global climate efforts are based on reliable information and shared understanding.