Azərbaycanın Rəqəmsal Sosial Layihələri Sidneydə Beynəlxalq İnnovasiya Mükafatı Qazanıb
Sidney, Avstraliya – Azərbaycan üçün qürurverici bir an yaşandı! DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin iki irimiqyaslı rəqəmsal sosial layihəsi, Avstraliyanın Sidney şəhərində Beynəlxalq SOS Fondu tərəfindən təşkil edilən nüfuzlu “Duty of Care 2024” Mükafatlandırma Mərasimində “İnnovasiya” kateqoriyasında əsas mükafata layiq görülərək beynəlxalq tanınma qazanıb.
“Proaktiv Təyinat Mexanizmi” və “Əmək və Məşğulluq” altsistemi adlı bu iki seçilən layihə, sosial xidmətlər sahəsində nümayiş etdirdikləri üstün keyfiyyət və transformasiyaedici potensiala görə hörmətli hakimlər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Bu əlamətdar nailiyyət Azərbaycanın sosial innovasiyalara dərin sadiqliyini vurğulamaqla yanaşı, rəqəmsal idarəçilik sahəsində artan imkanlarını da nümayiş etdirir. Dünya üzrə 29 ölkədən gələn rəqabətli layihələr arasında özünəməxsusluğu ilə seçilən Azərbaycanın bu qlobal miqyaslı mükafatlardakı uğuru, ictimai xidmətlərin göstərilməsinə qabaqcıl yanaşmasının sübutudur.
“Proaktiv Təyinat Mexanizmi” müxtəlif sosial xidmət proseslərini sadələşdirir və avtomatlaşdırır, onları vətəndaşlar üçün daha əlçatan və səmərəli edir. Eyni zamanda, “Əmək və Məşğulluq” altsistemi məşğulluq və sosial müdafiə xidmətlərinin idarə edilməsini və təminatını əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirərək, daha mütəşəkkil və çevik əmək bazarına töhfə verir.
Bu layihələrin tanınması, Azərbaycanın qabaqcıl texnoloji həllər vasitəsilə vətəndaşlarının həyatını yaxşılaşdırmaq, sosial xidmətlərdə səmərəlilik, əlçatanlıq və şəffaflığı təşviq etmək öhdəliyini əks etdirir. Bu beynəlxalq mükafat Azərbaycanı sosial rifah sahəsində rəqəmsal innovasiyaları tətbiq edən bir lider kimi daha da möhkəmləndirir və bu sahədə davamlı irəliləyişlərə ilham verir.
DOST Agentliyi və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, bu layihələrin inkişaf etdirildiyi qurumlar olaraq, ölkə üzrə sosial müdafiə və məşğulluq xidmətlərini inkişaf etdirmək məqsədi daşıyan innovativ təşəbbüsləri davam etdirirlər. Bu mükafat, onların strateji baxışlarının və daha inklüziv və texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş sosial dəstək sistemi qurmaq yolunda səylərinin güclü bir təsdiqidir.

Press release 05 November 2024
Sydney, Australia – It was a proud moment for Azerbaijan as two groundbreaking digital social projects from the DOST Digital Innovations Center received international recognition, clinching the top prize in the Innovation category at the prestigious Duty of Care 2024 Awards, hosted by the International SOS Foundation in Sydney, Australia.
The two distinguished projects, the 'Proactive Appointment Mechanism' and the 'Labour & Employment subsystem,' were lauded by the esteemed panel of judges for their outstanding excellence and transformative potential in the realm of social services. This remarkable achievement not only underscores Azerbaijan’s deep commitment to social innovation but also highlights its burgeoning capabilities in digital governance. Standing out among competitive entries from 29 countries worldwide, Azerbaijan's success at these globally recognized awards is a testament to its forward-thinking approach to public service delivery.
The 'Proactive Appointment Mechanism' streamlines and automates various social service processes, making them more accessible and efficient for citizens. Simultaneously, the 'Labour & Employment subsystem' significantly enhances the management and provision of employment and social protection services, contributing to a more organized and responsive labor market.
The recognition of these projects reflects Azerbaijan's dedication to improving the lives of its citizens through advanced technological solutions, promoting efficiency, accessibility, and transparency in social services. This international accolade further positions Azerbaijan as a leader in applying digital innovation for societal benefit, inspiring continued progress in the field of social welfare.
The DOST Agency and the Ministry of Labour and Social Protection of Population, under whose purview these projects were developed, continue to drive innovative initiatives aimed at enhancing social protection and employment services across the country. This award serves as a powerful validation of their strategic vision and diligent efforts in building a more inclusive and technologically advanced social support system.