Mətbuat şərhi 26 dekabr 2024
Azərbaycan AZAL Təyyarə Qəzasının Qurbanları Üçün Milli Matəm Elan Edib; Avstraliyada Anım Mərasimi Keçirilib
Bakı, Azərbaycan – Azərbaycan, dekabrın 25-də Aktau şəhərində faciəvi şəkildə baş vermiş Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus təyyarə qəzasının qurbanlarına hörmət əlaməti olaraq dekabrın 26-nı milli matəm günü elan edib. Bu təntənəli elan, bütün ölkə və qlobal Azərbaycan diasporu arasında hiss olunan dərin kədəri əks etdirir.
Həmrəylik və dərin kədər əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Avstraliyadakı Səfirliyi təntənəli anım mərasimi təşkil etmişdir. Tədbirdə Avstraliya Azərbaycan Assosiasiyaları Alyansının nümayəndələri və bir qrup Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak etmişdir.
Toplantı, aviasiya qəzasında həyatını itirmiş dəyərli insanların xatirəsini kollektiv şəkildə anmaq və onların ailələrinə, yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı vermək üçün bir fürsət idi. İştirakçılar bir dəqiqəlik sükutla qurbanların ruhlarına dua etdilər, bu çətin zamanlarda ortaq itki və birlik hissini möhkəmləndirdilər.
Səfirlik bu dərin faciədən təsirlənən hər kəsə dərin hüznlə başsağlığı verir və milli matəm dövründə Azərbaycan xalqı ilə həmrəydir. Bütün dualarımız qurbanların ailələri və dostları ilədir.

Azerbaijan Airlines Plane Crash Remembrance: National Mourning and Diaspora Solidarity in Australia
Baku, Azerbaijan – Azerbaijan has announced December 26 as a national day of mourning to pay tribute to the victims of the Azerbaijan Airlines (AZAL) plane crash that tragically occurred in Aktau on December 25. This solemn declaration reflects the profound grief felt across the entire nation and among the global Azerbaijani diaspora for this tragic loss.
In a heartfelt display of solidarity and profound sorrow, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Australia hosted a solemn remembrance ceremony. The event was attended by representatives of the Alliance of Azerbaijani Associations in Australia and members of the Azerbaijani community.
The gathering served as an opportunity to collectively mourn the precious lives lost in the aviation accident and to express the deepest condolences to their families and loved ones. Participants observed a moment of silence and offered prayers for the repose of the souls of the victims, reinforcing the shared sense of loss and unity in these difficult times.
The Embassy extends its deepest sympathies to all those affected by this profound tragedy and stands in solidarity with the people of Azerbaijan during this period of national mourning. Our thoughts and prayers remain with the families and friends of the victims.