Avstraliya Parlamentində Azərbaycanın Müstəqillik Günü Qeyd Olundu: Əlaqələr Gücləndirildi və COP29 Vurğulandı
Kanberra, Avstraliya – 2024-cü il mayın 28-i Çərşənbə axşamı, Avstraliya Federal Parlamentinin Dame Enid Lyons Alcove zalında Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi və Avstraliya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Qəbul bir neçə mühüm məqsədi özündə birləşdirirdi: Azərbaycanın milli müstəqilliyini qeyd etmək, Parlamentlərarası Dostluq Qrupunu rəsmi olaraq təqdim etmək və Azərbaycanın bu il Bakıda ev sahibliyi edəcəyi COP29 ilə əlaqədar iddialı "Yaşıl Vizyonunu" vurğulamaq.
Tədbirdə hörmətli Avstraliyalı parlamentarilər, diplomatik korpusun üzvləri, hökumət rəsmiləri və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak ediblər. Avstraliya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun həmsədrləri, millət vəkilləri Dr. Mayk Frilander və cənab Rik Vilson salamlayıcı nitq söyləyərək, ikitərəfli münasibətlərin və qarşılıqlı anlaşmanın gücləndirilməsində parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycanın Avstraliyadakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili cənab Vaqif Cəfərov tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, Azərbaycanın müstəqilliyinin tarixi əhəmiyyətindən və suverenliyə gedən yolundan danışıb. O, həmçinin Azərbaycanın iqlim fəaliyyətinə sadiqliyini və COP29 üçün strateji planlarını ətraflı şəkildə izah edərək, ölkənin bərpa olunan enerjiyə, ətraf mühitin davamlılığına və region üçün yaşıl gələcəyə diqqətini bir daha təsdiqləyib.
Qəbul Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini və beynəlxalq səhnədə, xüsusilə qlobal ətraf mühit səylərində artan rolunu nümayiş etdirdi. Bu, Avstraliya və Azərbaycan arasında dərinləşən əlaqələri vurğulayaraq, parlament, iqtisadi və ətraf mühit sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsinə yol açdı. Uğurlu tədbir, ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və iqlim dəyişikliyi kimi aktual qlobal problemlərin birgə səylərlə həllinə ortaq öhdəliyi nümayiş etdirdi.

Azerbaijan's Independence Day Celebrated in Australian Parliament, Strengthening Ties and Highlighting COP29
Canberra, Australia – On Tuesday, May 28, 2024, a formal reception was held in the Dame Enid Lyons Alcove of the Australian Federal Parliament, marking Azerbaijan's Independence Day. The event was a joint initiative and organization of the Embassy of the Republic of Azerbaijan and the Australian-Azerbaijani Inter-Parliamentary Friendship Group.
The reception served multiple significant purposes: to celebrate Azerbaijan's national independence, to officially inaugurate the Inter-Parliamentary Friendship Group, and to highlight Azerbaijan's ambitious "Green Vision" as the host country for COP29 in Baku later this year.
The event brought together esteemed Australian parliamentarians, members of the diplomatic corps, government officials, and representatives of the Azerbaijani diaspora. The Co-Chairs of the Australian-Azerbaijani Inter-Parliamentary Friendship Group, Dr. Mike Freelander MP and Mr. Rick Wilson MP, delivered welcoming remarks, emphasizing the importance of parliamentary diplomacy in fostering stronger bilateral relations and mutual understanding.
Dr. Vagif Jafarov, Chargé d’Affaires a.i. of the Azerbaijani Embassy in Australia, addressed the attendees, speaking about the historical significance of Azerbaijan’s independence and its journey to sovereignty. He also detailed Azerbaijan's commitment to climate action and its strategic plans for COP29, reiterating the nation's focus on renewable energy, environmental sustainability, and a green future for the region.
The reception showcased Azerbaijan's rich culture and its growing role on the international stage, particularly in global environmental efforts. It underscored the deepening bonds between Australia and Azerbaijan, paving the way for enhanced cooperation across parliamentary, economic, and environmental fields. The successful event underscored the shared commitment to advancing bilateral ties and addressing pressing global challenges like climate change through collaborative efforts.