Mətbuat şərhi 03 may 2024
Bakı, Azərbaycan – Avstraliya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun həmsədri, millət vəkili cənab Rik Vilsonun rəhbərlik etdiyi nüfuzlu Avstraliya parlament nümayəndə heyəti bu yaxınlarda Bakıya məhsuldar səfərini başa çatdırıb. Nümayəndə heyətinin səfəri Azərbaycanın qlobal anlaşma və əməkdaşlığın təşviqinə sadiqliyini vurğulayan nüfuzlu VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakları ilə üst-üstə düşüb.
Səfər müddətində Avstraliya nümayəndə heyəti Azərbaycan və Avstraliya arasında sürətlə inkişaf edən ikitərəfli münasibətləri daha da gücləndirmək məqsədilə Azərbaycanın əsas hökumət rəsmiləri və nazirlikləri ilə bir sıra yüksək səviyyəli görüşlər keçirib. Xarici İşlər Nazirliyində diplomatik əlaqələrin dərinləşdirilməsi və regional, beynəlxalq məsələlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Nümayəndə heyəti həmçinin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, AZPROMO (Azərbaycan İxracatın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu) və Dövlət Turizm Agentliyinin rəsmiləri ilə iqtisadi şaxələndirmə və qarşılıqlı sərmayə imkanları üzərində işləyib.
Bu əhatəli müzakirələr ticarət, sərmayə, yaşıl enerji və turizm daxil olmaqla müxtəlif sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün əhəmiyyətli potensialı vurğulayıb. Hər iki tərəf daha güclü iqtisadi tərəfdaşlıqlar qurmaq və insanlararası mübadiləni asanlaşdırmaq öhdəliyini bir daha təsdiqləyib.
Səfər Azərbaycan və Avstraliya parlamentləri və xalqları arasında dostluq və əməkdaşlıq bağlarını möhkəmləndirmək, daha firavan və qarşılıqlı əlaqəli gələcək üçün ortaq bir baxışı nümayiş etdirmək baxımından mühüm bir addım olub.

Press release 03 May 2024
Baku, Azerbaijan – A distinguished Australian parliamentary delegation, led by Mr. Rick Wilson MP, Co-Chair of the Australian-Azerbaijani Inter-Parliamentary Friendship Group, recently concluded a productive visit to Baku. The delegation's visit coincided with their participation in the prestigious VI World Forum of Intercultural Dialogue, an event that underscores Azerbaijan's commitment to promoting global understanding and cooperation.
During their stay, the Australian delegation held a series of high-level meetings with key Azerbaijani government officials and ministries, aimed at further strengthening the burgeoning bilateral relations between Azerbaijan and Australia. Productive discussions took place at the Ministry of Foreign Affairs, where prospects for deepening diplomatic ties and cooperation on regional and international issues were explored. The delegation also engaged with officials from the Ministry of Agriculture, AZPROMO (Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency), and the State Tourism Agency, focusing on opportunities for economic diversification and mutual investment.
These comprehensive discussions highlighted the significant potential for enhanced cooperation across various sectors, including trade, investment, green energy, and tourism. Both sides reaffirmed their commitment to fostering stronger economic partnerships and facilitating people-to-people exchanges.
The visit served as an important step in consolidating the bonds of friendship and cooperation between the parliaments and peoples of Azerbaijan and Australia, demonstrating a shared vision for a more prosperous and interconnected future.