Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin Təsis İclasının açılış sessiyasında çıxışı
Qeyri-rəsmi tərcümə
Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin Təsis İclasının açılış sessiyasında
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun
açılış nitqi
4 oktyabr 2021
Əziz gənc dostlar,
Xanımlar və cənablar,
Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin təsis iclasında hamınızı salamlayıram. Hərəkatın yaranmasının 60 illiyini qeyd etdiyimiz bu tarixi dövrdə belə bir şəbəkənin yaradılması təşəbbüsünü irəli sürmək Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri kimi Azərbaycan üçün böyük fəxrdir.
Bildiyiniz kimi, hələ Hərəkatın 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş Zirvə Görüşündə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin dövlət və hökumət başçıları QH ölkələrindən olan gənclərin davamlı tərəqqisinə nail olmaq istiqamətində qarşılaşdıqları çətinliklər və bu çətinliklərin öhdəsindən gələ bilmək üçün vətəndaşı olduqları ölkələrin göstərməli olduqları birgə və adekvat səylər barədə fikir mübadiləsi aparmağa imkan yaratmaq məqsədilə Hərəkatın Gənclər Şəbəkəsinin yaradılmasına dəstək ifadə etmişlər.
Bu anlaşmadan hərəkət edərək, QH-nin Azərbaycan sədrliyi, tədricən qlobal  miqyasda ən təsirli gənclər təşkilatlarından birinə çevrilməsi gözlənilən QH Gənclər Şəbəkəsinin konsepsiyasını hazırlamışdır.
Əziz dostlar,
Dünya bu gün tarixin ən böyük gənc nəslinə sahibdir – 1.8 milyard. Bunların 90%-ə yaxını mütləq əksəriyyətini QH üzv dövlətlərinin təşkil etdiyi inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yaşamaqdadır.
Bir-birləri ilə heç vaxt olmadığı qədər əlaqəli olan gənc insanlar, yenilikçi həll yolları təklif etməklə və sosial inkişafın aparıcı qüvvəsinə çevrilməklə cəmiyyətlərinin inkişafına töhfə verirlər. Eyni zamanda onlar, keyfiyyətli təhsil, səhiyyə, layiqli iş, məcburi yerdəyişmə, ayrıseçkilik və kənarda qalmanın müxtəlif formaları kimi çoxşaxəli çağırışlarla qarşılaşırlar ki, bu da onlara imkanlarından tam şəkildə istifadə etməyə imkan vermir. Gənc insanların bu çağırışların öhdəsindən necə gəlməsi və öz yollarını müəyyən etməsi bəşəriyyətin inkişafı baxımından vacibdir. Gəncliyin inkişafı və iştirakı Dayanıqlı İnkişaf 2030 gündəliyinin də əsas elementlərindən biridir.
Azərbaycan inanır ki, QH Gənclər Şəbəkəsinin əsaslı təşkilatlanma və aydın, nəticə yönümlü baxışla formalaşması QH gənclərinin öz inkişaflarına dair çağırışlara daha təsirli cavab verməsi və QH gəncliyinin birgə ismarıclarının beynəlxalq ictimaiyyətə daha sistemli şəkildə çatdırılmasına imkan yaradacaqdır.
QH üzv dövlətləri, Gənclər Şəbəkəsinin müvafiq BMT agentlikləri və gənclərə dair qurumları ilə yaxın əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq şəraitində müxtəlif beynəlxalq forumlarda QH gəncliyinin maraqlarını təmsil etməsini və sülh və təhlükəsizliyə qarşı artan çağırışlar fonunda QH-nin mühüm missiyasına dair gənclər arasında məlumatlılığı artırmasını gözləməkdədir.
Gördüyünüz kimi, sizin missiyanız QH üzv dövlətlərinin rəsmi nümayəndələri olaraq bizimkindən daha az əhəmiyyətli və az çətin deyil. Bununla bərabər, biz sizə inanırıq və əminik ki, bilikdə hərəkət etməklə siz qarşınızda duran çətinliklərin öhdəsindən gələcək və Şəbəkənin mümkün olduğu qədər axıcı və təsirli fəaliyyətini təmin edəcəksiniz.
Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədrliyinin prioritetlərindən biri də müasir dünyanın çağırışlarına birgə və adekvat cavab verməklə çoxtərəflilik dəyərlərini təşviq etməkdir. QH sədrliyi kimi bu mühüm və məsuliyyətli vəzifəni qəbul edərkən, Azərbaycan çoxtərəfliliyin və Bandunq prinsiplərinin təşviqinə dair qətiyyətli sadiqliyini bəyan etmişdir. O vaxtdan, biz təsis prinsiplərinin ruhunu və onlara bağlılığın əhəmiyyətini təşviq etmək üçün səylərimizi əsirgəməmişik.
COVID-19 pandemiyasının yayılması ilə baş verən görünməmiş və gözlənilməz miqyasda çağırışlar effektiv çoxtərəflilik üçün başlıca sınaq rolu oynadı. Məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, pandemiyaya qarşı vaxtında, birgə və effektiv addımlarla bizim Hərəkatımız bir daha çoxtərəflilik aləmində davam edən rolunu və etibarlılığını nümayiş etdirmişdir.
Bu mürəkkəb zamanlarda bizim təşkilatlanmaq və praktik həll yolları təklif etmək qabiliyyətimiz beynəlxalq səviyyədə təqdirlə qarşılanmışdır. Dünya liderləri və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri böhran qarşısında Hərəkatın nümunəvi və diqqətəlayiq həmrəyliyini təqdir etmişlər. Bizim həmrəyliyimiz nümayiş etdirdi ki, qlobal əhəmiyyətli bir sıra məsələlərə dair QH üzv dövlətləri arasında fərli mövqelər olsa da, biz ümumi düşmən qarşısında təşkilatlana bildik. Buna görə də düşünürük ki, birliyimizi daha da möhkəmləndirmək üçün başqa potensial sahələri də araşdırmalıyıq. Bu baxımdan QH Gənclər Şəbəkəsi bizim Hərəkatımız üçün qiymətli bir əlavə dəyər olacaqdır.
Təsis iclasının gündəliyinə QH Gənclər Şəbəkəsinin əsasını möhkəm və düzgün qoymaq üçün vacib olan bir çox mühüm məsələ daxildir. İnanıram ki, yenilikçi fikir və düşüncələriniz sayəsində Şəbəkənin təsis edilməsi və bizim gözləntilərimizi doğrultmaqla bağlı effektiv nəticələr əldə edəcəksiniz.
Bildiyiniz kimi, bu il QH-nin 60 illiyini qeyd edirik. 2021-ci ilin oktyabr ayının 11-12-də, Belqradda, Serbiya və Azərbaycan Hərəkatın 60 illiyinə həsr edilmiş Yüksək Səviyyəli Yubiley Tədbiri təşkil edəcəkdir. QH təsisçi üzv dövlətlərinin liderləri, o cümlədən bütün QH üzv dövlətlərinin xarici işlər nazirləri tədbirə dəvət olunub. Təsdiq edilmiş iştirakçıların səviyyəsi kifayət qədər yüksəkdir və QH üzv dövlətlərinin Hərəkatın tarixi dəyər və prinsiplərinə sadiqliyinin göstəricisidir.
Bu tədbir, üzv dövlətlər üçün ötən 60 il ərzində həyata keçirilmiş birgə fəaliyyətin dəyərləndirilməsi və bizlərin, üzv dövlətlərin ortaq baxış və birləşmiş güclə çoxşaxəli və davam edən çağırışlara necə reaksiya verməli olduğumuzun əks etdirilməsi imkanı olacaqdır.
Fürsətdən istifadə edərək, mən Təsis İclasına Yubiley Tədbiri üçün QH Gənclər Şəbəkəsinin tövsiyələrini işləyib hazırlamağı təklif edirəm. İnanıram ki, bu tövsiyələr olduqca faydalı və QH üzv dövlətlərinin gələcək siyasətlərinin müəyyən edilməsi ilə bağlı düşüncələr üçün qiymətli material olacaqdır. Qarşıdan gələn 2 gündə sizə səmərəli görüş və uğurlu müzakirələr arzulayıram.
COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar fiziki iştirakla görüşlərin təşkili ilə bağlı məhdudiyyətləri nəzərə alaraq, bu iclası virtual keçirməli olduq. Buna baxmayaraq, şərtlər imkan verən kimi hamınız Azərbaycanda görməkdən məmnun olacağıq.

Statement by H.E. Jeyhun Bayramov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the opening session of the Inaugural Meeting of Non-Aligned Movement Youth Network
Key note speech by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the opening session of the
Inaugural Meeting of Non-Aligned Movement Youth Network
4 October 2021
Dear young friends,
Ladies and gentlemen,
I wish to welcome you all at the Inaugural Meeting of the Non-Aligned Movement Youth Network. It is a distinct honor for Azerbaijan as the incumbent chairmanship of the Non-Aligned Movement to initiate the establishment of this Network at this historic moment when we celebrate the 60th anniversary of our Movement.
As you are all aware, at the NAM Baku Summit in 2019, the heads of state and government of NAM Member States supported the establishment of NAM Youth Network for enabling the youth representatives of NAM Member States to exchange ideas, visions and perspectives on current challenges that they face in ensuring sustainable progress and to identify how these difficulties could be overcome through concerted and adequate responses of their States.
Proceeding from this understanding Azerbaijani Chairmanship has worked out the concept of NAM Youth Network which is expected to gradually transform to one of the most effective youth organizations at the global scale.
Dear friends,
The world today is home to the largest generation of young people in history – 1.8 billion. Close to 90 percent of them live in developing countries, where the Member States of Non-Aligned Movement constitute absolute majority.
Connected to each other like never before, young people contribute to the resilience of their communities by proposing innovative solutions and driving social progress. At the same time, they continue to face multifaceted challenges, including, among others, access to quality education, healthcare, and decent work, forced displacement, different forms of discrimination and marginalization, all of which impede them to achieve their full potential. The way how young people navigate their way and overcome these challenges is critical for the progress of mankind. Youth development and youth engagement are essential elements of 2030 Agenda for Sustainable Development, as well.
Azerbaijan believes that the formation of NAM Youth Network with solid structure and clear, result-oriented vision will enable the NAM youth community to address the youth development-related challenges more effectively and to convey the unified messages of NAM youth to the international community in a more systematic way.
NAM Member States expect the Youth Network to represent the interests of NAM youth at different international fora, in close cooperation and partnership with relevant UN agencies and youth-related institutions, and to help raising awareness among the youth about the important mission that NAM is carrying in light of the growing challenges to peace and security.
As you all see, your mission is not less important and difficult than ours as official authorities of NAM Member States. Nevertheless, we trust you and are confident that acting in unity you will overcome all the challenges ahead of you and will operate the Network as much smooth and effective as possible.
One of the chairmanship priorities of Azerbaijan to the Non-Aligned Movement is to promote the values of multilateralism in ensuring concerted and adequate response to the challenges of contemporary world. While assuming this significant and responsible capacity of NAM Chairmanship, Azerbaijan stated its resolute commitment to the promotion of multilateralism and Bandung Principles. Thus far, we spared no efforts to promote the very spirit of founding principles and importance of adherence to them.
Unprecedented and unexpected magnitude of challenges caused by the outbreak of COVID-19 was litmus test for effective multilateralism. Gladly, through its timely, united and effective responses in addressing the pandemic our Movement once again demonstrated its continued role and validity in multilateral realm.
In this very challenging times our ability to mobilize and put forward practical solutions received broad international recognition. World leaders and heads of reputable international organizations commended Movement’s exemplary and standout solidarity in face of the crisis. Our solidarity has demonstrated that despite fragmented approaches among NAM Member States on certain issues of global concern, we are able to mobilize against common enemies. Therefore, we are of the view that we need to explore more on potential other areas for further cementing our unity. NAM Youth Network, in this regard, will be an additional invaluable asset for our Movement.
Agenda of the Inaugural Meeting includes many important issues that are instrumental to lay the firm foundation of the NAM Youth Network. With your innovative thoughts and ideas, I am sure, you will produce an effective outcome at the end of these two days for setting up a Network corresponding to our expectations.
As you know, this year we celebrate the 60th anniversary of NAM. On 11-12 October 2021 in Belgrade, Serbia and Azerbaijan will co-organize a High-level Commemorative Event dedicated to the 60th anniversary of our Movement. Leaders of founding members of NAM, as well as foreign ministers of all NAM Member States have been invited to the event. The level of confirmed attendance is quite high and demonstrates the firm commitment of NAM Member States to the historical values and principles of the Movement.
It will be an excellent opportunity for the Member States to take stock of the joint achievements made in the past 60 years and reflect upon how we, the Member States, with shared vision and combined strength, should respond to the multifaceted and emerging challenges that we continue to face.
Availing myself of this opportunity, I recommend the Inaugural Meeting to work out the recommendations of NAM Youth Network for the Commemorative Event. I believe that such recommendations will be extremely useful and will constitute an excellent food for thought for the NAM Member States in designing their future policies. I wish you a very productive meeting and successful deliberations in the upcoming 2 days.
Given the restricted environment in organizing physical meetings due to Covid-19 pandemic we were obliged to organize this meeting on a virtual format. However, as soon as the circumstances allow we would be pleased to welcome you all in Azerbaijan.